Her insan birbirinden farklıdır. Her ne kadar birbirimize benzesek de bu yalnızca göründüğümüz kadardır ve her birimizin binyesi bir çok şeye farklı reaksiyon verir. Kilo sorunu veya diğer başka rahatsızlıklara getirilen öneriler aslında birer genellemeden ibarettir. Yüzlerce zayıflama diyeti, yüzlerce zayıflama kremi, yüzlerce zayıflama egzersizi ve daha bir sürü başlık hepsi sağlıklı ve ideal kiloda olmak isteyen insanlar için. Oysa ki herkesin farklı bir yaşam temposu, farklı bir beslenme tarzı, farklı bir gıda intoleransı vardır.

Buna göre tüm bu önerileri bu olasılıkları düşünerek, önce gıda intoleransınızı ve glisemik indeks konusunu hesaba katarak çok çabuk bir sonuç alamayacağınızı bilerek denemelisiniz. Bir başkasına faydalı olan diyet size o derece faydalı olmayabilir. Hiç bir zaman umutsuzluğa kapılmayın ve sabredin. Çünkü mutlaka birisi size uygun çıkacaktır. Bu yazının yazılma nedeni, “Hızlı rejim zayıflatıyor” başlıklı bir haberdir.

Haberde adı belirtilmeyen bir kongreye katılan Melbourne Üniversitesi’nden Katrina Purcell isimli birinin araştırmasına göre hızlı rejimin zayıflattığı iddia ediliyor. Doğru olabilir. Peki ya herkesi zayıflatmıyorsa veya bu hızlı zayıflamanın yan etkileri olup olmadı varsa neler olduğu konusu? Katılımcıların sosyal, psikolojik vebedensel profilleri nelerdir mesela?

İşe başlamadan önce yapmanız gereken şey kendinizi ve vücudunuzu tanımak sonra denemeye başlamak. Kendinizi iyice tanımadan başlayacağınız bir diyet ancak kumar olur.

Üstelik bünyenizi gereksiz yere hırpalayabilirsiniz ki bu da gerçekten işinize yarayacak bir sonraki deneme için size zaman ve güç kaybettirecektir.
Hangi kilo, hangi yaş veya hangi yaşam tarzında bulunursanız hiç fark etmeyen bir kural vardır.

Dinlenmek.
Böylece vücut elindeki imkanlarla kendini tamir edebilir.

Uyku buna en iyi örnektir.

Aslında uyuduğumuzu sanırız ama tüm aktivitelerimiz devam etmektedir, sadece otomobillerin 5.000 km bakımları gibi vücudun kendine check-up ve tamir için zamanlanmıştır.
Çok hızlı yaşıyorsunuz diyelim. Tıpkı Formula yarışlarında araçların pit lere girip lastik ve yakıt takviyesi yapması gibi
çok kısa süreyle uykuya yenik düşersiniz hızlı yaşantınıza devam edersiniz ama o araçlardaki gibi birçok parçanızı yenileriyle değiştirmeniz gerekecektir.

Ancak estetik de bir yere kadar ve son durak vaktinden önce araba mezarlığı olacaktır.

Kendinizi tanıyın, dinlenin ve sabredin.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz