Yorgunluğa Karşı Karanfil

Kronik ishal, şiddetli ishal, bağırsak spazmı, zihin yorgunluğu, ağrı, kronik yorgunluk, tinutus, chron ve ülseratif kolite karşı karanfil kullanabilirsiniz. Karanfil aynı zamanda bir antioksidandır.

Bir bardak su kaynatınız ve hemen sıcakken üzerine dokuz-on adet karanfil tanesi ilave edin. 5 – 6 dakika bekleyip, karanfil tanelerini çıkarmadana yudum yudum için. Yaklaşık 10 dakika sonra yorgunluğunuz gidecektir. Vücut direnciniz artacaktır. Zihin yorgunluğunun kaybolduğunu ve tazelendiğinizi hissedeceksiniz.

Bunu isterseniz bir fincan çaya 5-6 karanfil tanesi ekleyerek de yapabilirsiniz. Taneleri fincandan çıkarmadan için.

Ülseratif kolit ve chron hastalarının yukarıdaki işlemi yapmamaları önemle uyarılıyor. Sıcak suyla yaptıkları takdirde bu hastaların sancıları şiddetlenebilir. Bu hastalar karanfili demleme yoluna da gitmemelidir. Kürü soğuk veya oda sıcaklığındaki su ile yapmalıdır.

Kronik kabızlık, kabızlık şikayeti olanlar bu kürü uygulamamalı.

Genel olarak karanfil kürünü 10 günden fazla uygulamamanız önerilir. Düşük tansiyonunuz varsa hiç denemeyin. Üretim tarihi 1 yılı geçen karanfili sakın kullanmayın. Karanfilin tazeliğini anlamak için taneyi 2 parmağınız arasında ezmeye çalışın. Kolayca ufalanıyorsa çöpe atın, kullanmayın.

1 – İshale karşı karanfil : Kahvaltıdan 1 saat sonra ve akşam yemeğinden 2 saat önce olmak üzere günde 2 kez 7-8 adet karanfili su ile çiğnemeden yutun. Ilık veya sıcak su kullanmayın, taneleri ezmeyin ve bu işlemi 7 günden fazla yapmayın.

2 – Ülseratif kolit ve chron : Kahvaltıdan 15-20 dakika önce 8-9 adet karanfili çiğnemeden oda sıcaklığındaki su ile yutun. Öğle yemeğinden 2 saat sonra 8-9 adet karanfili yine oda sıcaklığında su ile yutun. Çiğnemeyin, sıcak veya ılık su kullanmayın ve 7 günden fazla tekrarlamayın.

3 – Vücut direncini artırmak için : Taze demlenmiş bir fincan sıcak ve şekersiz çaya 10-15 adet karanfil ekleyin. 3 – 4 dakika bekleyip yudumlayarak için. Ağzınıza gelen karanfil tanelerini hafifçe ezerek emin. Bunu yalnıcza vücut direnciniz azaldığı durumlarda yapın. Günde 2 defadan fazla kullanmayın. Alışkanlık haline getirmeyin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here