Vazelinin Faydaları

Soğuktan ellerinizin çatlamaması için sadece küçük bir hatırlatma yapmak istiyoruz. Bu soğuk günlerde ne yaparsanız yapın cildiniz soğukla yüzleşecektir. Siz farkına varmasanız bile sıcaktan soğuğa ani geçişler cildinizde, gözle görülmeyen minik hasarlara neden olabilir. Bu nedenle, sizlere nemlendirici gibi maddeler yerine, cildinizi hem koruyacak hem de besleyecek vazelin öneriyoruz.

Özellikle sokağa çıkmadan önce ellerinize bir miktar vazelin sürmeniz, cildinizi soğuktan koruyacaktır. Soğuğun ciltte yarattığı esnemelere karşı vazelin cildinize ekstra esneklik kazandırarak, çatllamaları önleyecektir.

Peki vazelin nedir?

Vazelin ismi, Almanca su (Wasser) ve Yunanca yağ (Elaion) kelimelerinin birleşiminden üretilmiştir.

İlk olarak 1870 yılında satılmaya başlanan bu madde, tesadüfen bulunmuştur. Petrol kuyularında çalışan işçileri ayaklarına yapışıp rahatsız eden madde ilk olarak 1859 yılında araştırılmaya başlanmış ve nihayet 1872’de kozmetik ürün olarak “vazelin” adıyla patenti alınmıştır.

Kaynağı tamamen canlı organizmalar olan petrolden üretilen vazelin, organik bir ürün olarak kabul edilebilir. Sahip olduğu özelliklere ulaşması için bir işlem gerektirmez. Bir çeşit jel olan vazelin, sürüldüğü yeri tamamen kaplayarak bölgeyi dış etkilerden korur.

Yaralanma ve yanıklarda koruyucu ve tedavi edici özelliği vardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here