Stevia Bitkisi

Doğal tatlandırıcı olarak kullanılan Stevia bitkisi, Paraguay ve Brezilya’da yüzyıllardan beri kullanılan papatya ailesinden bir bitkidir. 2009 yılından beri Antalya’da üretilmeye başlanan Stevia, Japonya’da 30 yılı aşkındır kullanılmaktadır. ABD ve Kanada ise Stevia bitkisini uzun yıllar yasak tutmuş ancak yakın zamanda kullanımını serbest bırakmıştır. Bitkinin yalnızca tad vermekle kalmadığı, aynı zamanda kan şekerini de düzenlediği söylenmektedir. Bu özelliği nedeniyle Stevia bitkisi diyabet tedavisini destekler nitelikte kabul edilir.

İçerdiği steviosid maddesi normal şekerden 250-300 kat daha tatlı hissedildiği için, tatlandıracağınız gıdayı şekerden çok daha az bir miktarla stevia tozu ile tadlandırabilirsiniz. Kalori değeri sıfırdır.

Aşırı kullanımı halinde erkeklerde sperm düşüklüğüne neden olduğu yönünde araştırmalar devam etmektedir. Paraguay’ın kırsal bölgelerinde doğum kontrolü için kullanılması bu iddianın doğruluğunu işaret eder. Bu zararı dışında diyabet, yüksek tansiyon, kabızlık ve depresyon gibi rahatsızlıklara iyi geldiği düşünülmektedir.

Yüzyıllardır kullanılıyor olduğu halde hiçbir yan etkisinden bahsedilmemesi, sıfır kalori ve yüksek tad içeren Stevia bitkisinin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Bir yandan şekerden 300 kere daha tatlı çok az Stevia kullanarak evinize şeker denilen zehiri sokmaktan kurtulabilir, bir yandan da Stevia’nın tedavi edici etkilerinden faydalanabilirsiniz. Stevia yerine şeker kullanmaya devam ederseniz, insan bağışıklık sistemine halen yabancı şeker maddesinin vereceği yıkıcı etkilere katlanmak zorunda kalırsınız.

Stevia bitkisi, sizi kendinizi şekerle zehirlemekten kurtaracak bir mucize bitkidir. Talep arttıkça piyasaya Stevia arzı da artacak ve şeker denilen zehir yaklaşık 150 yıl önce hayatımıza girdiği gibi kaybolup gidecektir. Elbette şekerin kullanımdan kalkması halinde damar tıkanıklığı, kalp, diyabet, obezite ve daha birçok hastalık da azalacaktır. Şeker üretiminden ekmek kazanan kesime gelirsek; onlar da şeker gibi zararlı olmayıp aksine yararları olan alternatif tatlandırıcı Stevia üretimine dönerek insan sağlığı ve ülke ekonomisi açısından daha faydalı bir yönde emek vereceklerdir. Elbette bu yönelişte, sağlık sektörüne yatırım yapanların zararı söz konusu olabilir. Bu nedenle, Stevia bitkisi hakkında da tıpkı diğer birçok ürüne yapıldığı gibi olumsuz haberler görebiliriz.

Tek yorum yapılmış

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here