Selülit Nedir, Nasıl Kurtulurum

Selülit nedir sorusunun cevabı şöyle verilebilir. Selülit deri yüzeyinde ortaya çıkan portakal kabuğu görünümüdür. Özellikle kadınlarda meydana gelen hiç istenmeyen bir durumdur.

Selülit, genelde iki farklı şekilde oluşur. Deri altında yağ ve bağ dokuları vardır. Selülitin en çok ortaya çıkmasının nedeni deri altında bulunan bu yağ dokusunu çevreleyen bağ dokusunun sertleşmesidir. Selülitin diğer nedeni ise yağ hücrelerinin çıkıntılar oluşturmasıdır. Böylece görüntü daha da kötüleşir.

Selülit, temelde yağ dokusu ile ilgili olduğundan ve kadınlarda yağ dokusunun daha fazla bulunmasından genelde her kadının ortak sorunudur. Ancak erkeklerde de ortaya kolaylıkla çıkabilir. Burada önemli şudur. Selülit yağ dokusunu çevreleyen bağ dokusundaki deformasyon olduğu için selülitin ortaya çıkması kişinin fazla kilolu olduğu anlamına gelmez, bağ dokusunun sertleştiği ve çıkıntı yağtığı anlamına gelir. İdeal kilosunda ancak selüliti olan pek çok kişi vardır.

Elbette selülitten doğan portakal kabuğu görüntüsünden kurtulunabilir. Selülitten kurtulmak için bu bağ dokusundaki sertleşmeyi gidermek asıl hedeftir.

Selülitten kurtulmak için ne yapmalıyım? Tıp otoritelerinin selülit nedenleri ve dolayısıyla tedavisi konularında henüz ortak bir kararı olmadığını hatırlatalım. Tavsiye edilen bir çok selülit giderici yöntemi deneyebilir ve tecrübelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz. Selülit kremi, selülit diyeti, selülit giderici yağ, selülit çayı ve selülit masajı işleyeceğimiz konulardır.

Önceliği Dr. Ender Saraç’ın selülit giderici yağ ve selülit giderici masajına verelim.Dr. Ender Saraç’ın selülit geçirici masaj yağını 3 hafta boyunca uyguladığınızda 1-2 ay içinde sonuç alabilirsiniz.

Yarım tatlı kaşığı susamyağı, Yarım kahve kaşığı portakal yağı, 4-5 damla biberiye yağı, 10 damla kekik yağını temiz bir kapta karıştırın.

Sonra bu karışımı hafifçe ısıtın (vücut ısısına yakın olması yeterli).

Selülit olan bölgeye ellerinizle yedirerek sürün ve iyice yedirdikten sonra hafifçe cildi kızartacak şekilde ham ipek keseyle veya kabak lifi gibi bir keseyle sertçe bastırarak en az 10-15 dakika masaj yapın.

Daha sonra yağlı selülitli bölgeyi mutfak streçiyle sarın ve hemen ter atmak için spora veya egzersiz yapın.

En az 20 dakika aktif ve terletici hareket yaptıktan sonra banyoda iyice ovalayarak yıkanın.

Eğer zamanınız varsa bu işlemi sabah ve akşam, yoksa sadece günde bir kez yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here