Şeker, kolestrol, Prof. Kenan Demirkol

Vatan Gazetesi yazarı Mine Şenocaklı’nın Türk Tabipler Birliği Tarım, Gıda ve Beslenme Komisyonu Başkanı Prof. Kenan Demirkol ile yaptığı röportajda bazı yanlış bilinenler düzeltiliyor, bazı ilginç bilgiler aktarılıyor.

Başbakanın “Rakı içmek yerine üzüm yiyin” sözü üzerine peki acaba üzüm yemek ne kadar sağlıklı diye merak eden gazeteci Mine Şenocaklı Prof. Kenan Demirkol ile bu konu üzerine konuşmaya başlıyor ve bakın neler öğreniyoruz.

Üzüm fazla tüketildiğinde damar sertliğine yol açar. Fazla meyve yemek içeriğindeki fruktoz nedeniyle sağlığa en az alkol kadar zararlı. Bir bardak portakal suyunda 30 gram fruktoz olduğunu ve 15 gramdan fazla fruktozun vücutta yağa dönüştüğünü belirten Prof. Demirkol bunun karaciğer yağlanması, damar sertliği ve fazla kiloya dönüştüğünü vurguluyor.

Vücuda zararlı 3 beyazdan en fazla zararı veren maddenin şeker olduğuna dikkati çeken Prof. Demirkol kolestrolün değil şekerin damar sertliğine yol açtığını belirterek bir çok diyetisyenin bol meyve yiyin önerisinin yanlış olduğunu ve temelde herşeyin fazlasının zararlı olduğunu belirtiyor.

Şekerin zararları arasında ayrıca eklem kıkırdağını eriterek dizde kireçlenmeye neden olduğunu, başka tatlı tüketmedikçe günde en çok 8 kesme şeker hakkımız olduğunu öğreniyoruz.

Röportajda çok güzel bir cümle var: Vücudun şeker talebi yoktur. Mesela tuzu vücuttan atabilirken şekeri atamayız. Yakmak zorunda kalırız ama fazlası yağ olarak depolanır. Henüz yaklaşık 150 yıldır alışkanlık haline gelen şekere aslında hiç ihtiyacımız yok. Üstelik çok uzun yaşayan insanların ortak özelliği şeker tüketmemeleri ve açlık kan şekerlerinin düşük seviyede olması.

Zaten şekere ihtiyacımız olmadığından metabolizma insülin hormonunu hazırda bekletip şeker ile karşılaştığında onu yok etmeye çalışır. Oysaki bu diğer maddelerde böyle değildir.

Şekerin beyin gücünü artırdığı da cinsel gücü artırdığı da yanlış anlatılanlara göre. Beyin enerjisi glikozu yağ ve proteinden kendisi üretirken, testisler de ihtiyacı olan fruktozu kendileri üretiyor. Günde 15 gramdan fazla alınan fruktoz kilo almaya yol açar.

“..Kolestrol iyi birşeydir. Tüm hormonların hammaddesidir..”

“..hiç pasta kek yemediyseniz, çayınıza, kahvenize şeker katmadıysanız, günde 400 gram bu meyvelerden yiyebilirsiniz. Elma, armut, şeftali, portakal mandalina orta şekerli meyveler sınıfına giriyor. Bunlardan da 300 gram yiyebilirsiniz..”

“..Erkekte sınır, günde 20 gram alkoldür. Kadında ise yarısıdır; 10 gram..”

..devamı gelecek.

Tek yorum yapılmış

  1. Sitenizi google reader’a ekledim vakit buldukça takip etmeye çalışacağım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here