Sarımsağın faydaları

Latince adı Allium sativum olan sarımsak nadir olarak tohum bağlayan çok faydalı bir bitkidir. Tohumu nadir olduğundan yediğimiz kısmından yani diş kısmından üretimi yapılır. Anavatanı tam olarak bilinmese de Orta Asya olduğu
sanılmaktadır. Ülkemizde bulunan siyah ve beyaz sarımsaktan beyaz olanı tedavi amaçlı kullanılabilir.

Sarımsakta sakkaroz, glikoz, A, B, C, E vitaminleri, alliin, allicin, ajoen adlı yağlar, scordein, selen gibi maddeler bulunmaktadır. Sarımsağa özel koku ve lezzeti veren taşıdığı kükürtlü uçucu yağdır.

Sarımsak çağlar boyunca antiseptik, idrar artırıcı, safra salgısı artırıcı, solucan düşürücü, iştah açıcı, tansiyon düşürücü, kolestrol dengeleyici, kan sulandırıcı ve bağışıklık sistemini güçlendiricidir. Eski çağlardan bu yana yaraların mikrop kapmasını önlemek, direnci artırmak ve hatta kolera, veba gibi hastalıklarla mücadele etmek için kullanılmıştır.

Sarımsak özellikle bacak, göz arkası ve beyinde nulunan kılcal damarlar başta olmak üzere tüm damarları genişleterek kan akışını düzenler ve hücrelerin daha iyi beslenmesine, böylece kendilerini daha etkili tedavi edebilmelerine yol açar. Antiseptik özelliği nedeniyle damarlarda oluşan iltihaplanmaları önler ve tedavi eder.

sarimsak-sarmisak-faydalariSarımsağın faydaları genel olarak kullanma açamları kronik bronşit tedavisi, sindirim problemlerinin tedavisi, romatizma tedavisi, kas ve organ ağrılarının giderilmesi ve yüksek tansiyonun düşürülmesi şeklinde sıralanabilir. Ayrıca yaşlanmayı da geciktirir. Yaşlanmanın etkilerine karşı korunmak ve daha sağlıklı, hastalıklara karşı daha dirençli olmak için günde birkaç diş sarımsak tüketmeniz yeterlidir. Sarımsağı özellikle salata ile tüketmek hem daha kolay hem yemeği hazmetmek açısından daha faydalıdır. Salatanızda sarımsak kullandığınızda hem sarımsak kokusunu hem de yemek sonrası şişkinliği önlemiş olursunuz.

Kurt veya solucan dökmek için bir diş sarımsağı ekmeğin kabuğuna kuvvetlice sürüp ekmeği yiyin.
Yine kurt veya solucan düşürmek için 100 gram parçalanmış sarımsağı 200 gram su ve 200 gram şeker içinde 1 gün bekletip, iyice karıştırın ve süzün. Bu sıvıyı solucandan kurtulana kadar günde 2 – 3 yemek kaşığı içmeniz öneriliyor.

Yara tedavisi için lapa haline getirilmiş taze sarımsak yara üzerine koyulması tavsiye edilir.

Saçkıran tedavisi için havanda dövülmüş bir miktar sarımsağın suyu alınır. Bunun 1 gramına 10 gram su denk gelecek sulandırılır ve bozulmasını önlemek için 10 damla etil alkol konulur. Problemli saç derisine sürülmesi tavsiye edilir.

Tansiyon düşürmek için 10 gram sarımsak ezilir. Buna 10 gram etil alkol ilave edilir. 1 gün bekletildikten sonra süzülür ve elde edilen su günde 3 kez 15 er damla alınması tavsiye edilir.

Tek yorum yapılmış

  1. sarımsağın bir faydası da vampirleri uzak tutmasıdır. demekki iyi bişey
    ha bi de istenmeyen kişileri uzak tutar soğandan etkilidir. at bi diş ağzına yalnız kal kafa dinle

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here