Saç Dökülmesi

Okudunuz mu?

Mide kanseri nasıl oluşur...

Kanser, kalp ve damar has...

Nanenin Faydaları

40 cm kadar büyüyebilen, ...

Lahana Diyeti

Belki de en zahmetsiz, sa...

Saç Rengi Seçimi, Ten Ren...

Kıyafetlerimizin rengini,...

Saç dökülmesi genelde normal bir şeydir. Saç diğer kıllardan daha çabuk uzar ve her saç telinin uzama hızı diğerinden farklıdır.
Saçınız dökülüyor olsa bile unutmayın saç telleri günde ortalama 0,3 ila 0,4 mm kadar uzar. Günde yaklaşık 100 tel saçın dökülmesi normal olarak düşünülebilir.

Saçın durumu genel sağlık, hormonlar, ırk, yaş, çalışma ortamı, beslenme, cinsiyet gibi bir çok etkene bağlıdır. Sürekli saç rengini değiştirmek, çok sık saç boyamak bir dökülme nedeni olabilir. Genetik kellik, saçkıran gibi durumlar dışında vitamin eksikliği, diabet, açlık saç dökülme nedenleri arasındadır. Ayrıca psikolojik durumun da saç dökülmesiyle ilgisi vardır. Saç dökülmesini önlemek için bir tedaviye başlamadan önce mutlaka dökülmenin nedeninin doğru tespit edilmesi gerekir. Yanlış uygulamalar saçın daha da dökülmesine neden olacaktır.

Saç dökülmesi için burada önereceğimiz şey şu veya bu tedaviyi kullanmanız değildir. Önerimiz genel sağlık ve yaşamınızı gözden geçirmenizdir. Issız bir adada kalan insanların konu alındığı filmlerde saçını yıkamayan veya sadece su kullanan insanların birer saç yumağına dönüştüğü ve dökülme sorunu yaşamadığını görürsünüz. Elbette açlıktan kaynaklanan bir dökülmeleri vardır. Bu her ne kadar bir film senaryosu olsa da gerçeklik içermektedir.

Bunların yanında uzun bir çubuğun kısa çubuktan daha kolay kırılacağını da düşünürsek uzun saç telinin yıpranması, birbirine girmesi de direncini azaltacak ve dökülmesine yol açacaktır.

Bir kez daha sağlıklı bir saç için de sağlık ve dengeli beslenme ihtiyacı karşımıza çıkıyor. Değişik kozmetik yöntemlere baş vurmadan önce ne kadar düzenli ve sağlıklı yaşadığınızı gözden geçirmelisiniz. Elinizi saçınıza her attığınızda tutam tutam saç dökülüyorsa genel sağlığınızın yerinde olup olmadığını sorgulamalısınız. Bu bayanlar için hamilelik döneminde ve özel günlerde normal sayılabilir ama genel olarak aşırı ömiktarda dökülme devam ediyorsa bir check-up faydalı olacaktır. Unutmayın vücudunuzun ihtiyacı olan yeterli vitamini alıyorsanız, yemek saatleriniz ve uykunuz düzenli ise saçınız normal miktarda dökülür. Ama sürekli saç renginizi değiştiriyor, saçınıza sürekli müdahale ediyorsanız günde 100 den fazla tel saç dökülür ve bu miktar yeni gelen saç miktarından fazladır.

Saça sürekli müdahale edildiğinde, saçın içinde büyüdüğü saç folikülü adı verilen yapıda bulunan yağ ve kas dokusu ile, bu dokunun bulunduğu yerdeki deriye de müdahale edersiniz. Bu konuda size bir örnek verelim. Saçınız için uygun şampuanı seçtiniz ve birkaç hafta kullandınız. Kullandığınız şampuanın etkisi bir süre sonra kaybolacaktır. Çünkü saç ve deri yapısı zamanla uygulanan bu şampuana karşı koyacaktır. Bunun için şampuanınızın etkisini kaybettiğini hissettiğinizde bir kereliğine farklı bir şampuan deneyin. Aynı şey bir tarlaya sürekli aynı tohumu ekleye benzer. Toprak sürekli aynı tepkiyi vermekten barındırdığı mineraller azalır ve verim düşer, farklı bir ürün ekmek gerekir.

Bebekler için kullanılan şampuanlar saç için daima en iyi şampuanlardır. Bebeklerin hassas cildine uygun, narin saç telleri düşünülerek hazırlanmış bebe şampuanları hemen herkese iyi gelecektir.

Kellik ile ilgili olarak şunu söyleyebiliriz. Kellik genetiktir. Bu durumda iseniz emin olun bu sizin orijinal güzelliğinizdir. Saçı olup da sürekli kazıyan insanlardan daha iyi göründüğünüzden emin olabilirsiniz. Çünkü kelliğiniz doğanın en uygun gördüğü biçimde bir model oluşturacaktır ve bu her zaman yapaylıktan güzeldir.

- Advertisement -spot_img

Daha fazla oku

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!

- Advertisement -spot_img

Son eklenen

Aşırı Sıcak Havanın İnsan...

Eskilerin dediği gibi "Ay...

Evanjelizm ve Gezegene Et...

Burada bir inanç sorgulan...

Dünya Nüfusu ve Göçler

Ülkemizdeki yabancı sayıs...

Gözlerin Yorgun Görünmesi...

Göz çevrelerinin yorgun g...

Papatya çayının faydaları...

Doğanın bizlere sunmuş ol...