Sağlıklı olmak için günde ne kadar su içmemiz gerekir? Herkesin içmesi gereken su miktarı farklılık gösterebilir. Bunu ifade etmenin en kolay yolu eğer normal kilonuzdaysanız günde 2 litre su içmelisiniz. Normal kilonuzun üzerindeyseniz her 10 fazla kilo için 1 litre fazladan su içmeniz tavsiye edilir.

Ancak bu suyu elbette bir oturuşta değil gün içinde zamana yayarak tüketmelisiniz. Ayrıca eğer egzersiz yapıyorsanız, başlamadan önce bir miktar su içmeniz iyi olur. Bunda da dikkat etmeniz gereken şey, egzersiz esnasında dalağınızın şişmesine neden olmayacak kadar su içmenizdir.

Yeterli miktarda su içmeniz, vücudunuzda saklanan veya o sırada üretilen toksin gibi istenmeyen maddelerin ter ve idrar yoluyla dışarı atılmasını sağlayacaktır. Sürekli yetersiz miktarda su içmek, zamanla zararlı maddelerin vücutta birikmesine, organların fonksiyonlarını düzgün yerine getirememesine ve çeşitli hastalıklara neden olacaktır.

Suyun vücuttaki temel fonksiyonu taşımacılıktır. Su içersiniz, bu su kana karışır. Yeterince sulanmış kan böbreklere ulaşır. Kan akciğerlere oksijeni taşıdığı gibi yakılma sonucu ortaya çıkan atık maddeleri de böbreklere iletir. Yeterince sulu olmayan kanın taşıdığı bu maddeler, hem zor taşınır, hem de taşıma sırasında damar çeperlerine zarar verir. En korkmanız gereken şey damarların zarar görmesi olmalıdır. Daha sonra elbette böbreklerde büyük iş yapan küçük hücrelerdir. Onların kanı süzmesi esnasında yaşadığı sıkıntılar, böbrek yetmezliğine kadar gidebilir.

Günlük su ihtiyacınızı doğru belirleyip, bu miktarda suyu aralıklarla içerek tamamlamanız gerekir. Vücut sindirim sonrasında çok su harcar. Besinler sindirimiş ve yakılmıştır. Artık atık maddelerin taşınıp, süzülüp, atılması gerekmektedir. Atık maddelerin vücuttan sadece böbrekler vasıtasıyla atıldığını düşünmeyin. Atık maddeler aynı zamanda terleme yoluyla da dışarı atılır. Dolayısıyla sıcak havalarda oluşan su ihtiyacı da çok önemlidir. Vücut ter için gereken suyu mutlaka bulacaktır. Ancak yeterli su içmezseniz bunu diğer stokları kısarak karşılayacaktır.

Unutmayınız çay, kahve, meşrubat vb. hiçbir başka içecek suyun yerini tutamaz.

1 Yorum

  1. Su içmenin bu denli önemli olduğunu bilmiyordum. Bugünden sonra daha dikkatli bir şekilde içmeye özen göstereceğim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz