Yeni bakteri bulundu, NDM-1

Her sene kuş gribi, SARS derken bu sene çıkacak mikrobu dünya merakla bekliyordu. Nihayet en azından dünya gündemini uzunca bir süre meşgul edecek ve birçok cana mal olacak yeni mikrobumuz bulundu.

NDM-1 olarak adlandırılan ve tüm antibiyotiklere karşı dirençli yeni kahramanımız bir bakteri. En güçlü antibiyotik bile başa çıkamıyor.

Hindistan ve Pakistan’dan İngiltere’ye taşındığı düşünülen bakteri ayrıca ABD, Kanada ve Avustralya ile Hollanda’da görülmüş. Sağlıkla ilgili haberler yapan ve ciddi, saygın bir web sitesi olarak tanına Lancet’e göre bakteri organ nakil hastalarında tesbit edilmiş. 26 farklı organ nakil merkezinde 237 vakaya rastlanmış. Bunlardan 167 hasta 47 yaş ve üzeri 83 tanesi ise henüz çocuk. Bakterinin her yaş gurubunu etkilediği düşünülüyor.

Bakterinin tesbit edildiği 237 hastadan 230 unda komplikasyonlar görülmüş. Bunların 73 tanesinde zatüree ortaya çıkmış olup 37 kişi yoğun bakıma yatırılmış. 10 hasta ise hayatını kaybetmiş. Diğer hastaların tedavileri ise devam ediyor.

Bakterinin her türlü antibiyotiğe karşı direndiği ve mutasyon geçirdiği ayrıca güçlü bir diğer bakteriyle karşılaşıp daha da güçlenmesi ve dünyaya yayılmasından endişe ediliyor.

Bilindiği kadarıyla bakterinin etkisi şiddetli grip olarak ortaya çıkıyor. Henüz hakkında çok fazla bilgi bulunmuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here