Migrene İyi Gelen Bitkiler

Migrene iyi gelen Kestere Otu

Migren kadınlar başta olmak üzere çok insanın canını yakan bir hastalıktır. Şiddetsizi olur mu bilmiyoruz ama şiddetli bir migren insanı canından usandırır. Bu gibi durumlarda çoğu insan güçlü bir ağrı kesici alıp, karanlık ve sessiz bir ortamda yatağına gömülüyor.

Migrene iyi geldiği söylenen bazı bitkileri sizlere aktarmak istiyoruz. Bunlar, dünya çapında yapılan araştırmaların sonucunda belirlenmiş migrene iyi gelen bitkiler. Migreni tamamen tedavi edemese bile en azından ağrınızı hafifleteceğini umarız.

GÜMÜŞDÜĞME OTU

Latince adı Tanacetum Parthenium otunun Güney Avrupa kökenli olduğu sanılmaktadır. Ancak bugün artık dünyanın hemen her yerinde bulunabilmektedir. Antik çağda regl dönemindeki ağrıları hafifletmesi için kullanılan bitkinin ayrıca böcek sokması, şiş, iltihap, diğer ağrılar için kullanıldığı keşfedilmiş. Günümüzde ise migren, solunum problemleri, baş dönmesi ve iltihap için kullanılmaktadır.

Migren atağını önleyebilir kabul edilen Gümüşdüğme otunu hamilelerin kullanmasının sakıncalı olduğu belirtilmektedir. Bazı kültürlerde bitkinin yaprağı çiğ olarak çiğnenerek kullanılıyor. Genel kullanımda ise gövde, yaprak ve çiçeğin birlikte kurutulması şeklinde kullanılıyor.

Şişkinlik, uyku bozukluğu, mide bulantısı gibi yan etkilerine rastlanmıştır. Papatya ailesinden gelen bu bitkiyi bu aileden gelen bitkilere alerjisi olanların ve hamilelerin kesinlikle kullanmamaları belirtilmektedir.

KABALAK

Kabalak yaprağı eski zamanlarda tereyağını sıcak havadan korumak için yağı içine sarmada kullanılırmış. Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika’nın nemli, bataklık bölgelerinde bulunan bir bitkidir. Antik Yunan’dan edinilen bilgilere göre o zamanlar baş ağrısı, astım, mide sorunları ve genel ağrıları tedavi etmede kullanılırmış.

Migrene iyi gelen Keklik Üzümü
Migrene iyi gelen Keklik Üzümü

Migrene iyi gelen ve migren ağrısını gidermede veya önlemede kullanılan diğer bitkiler ise şöyledir:

Nane, söğüt, zencefil, kafein*, kediotu, kişniş tohumu, ong quai, lavanta yağı, biberiye, ıhlamur, patates, yaban turpu, hanımeli, sığırkuyruğu, civanperçemi, keklik üzümü, şerbetçiotu, kestere otu, tetradium (sedefotu ailesinden bir ağaç).

Migrene iyi gelen Tetradium
Migrene iyi gelen Tetradium

Migren ağrısı ve ataklarını tedavide binlerce yıldır bu bitkilerin kullanılıyor olması, insan türünün bitkilere, ağaçlara olan ihtiyacının büyüklüğünü ortaya koyar. Mesela söğüt ağacı biz aspirini keşfedene dek kesilip yok edilseydi veya sayısı çok azalsaydı çekeceğiniz baş ağrısını düşünün. Daha önemlisi aspirinin kanı sulandırması ve kalp ve damar dolaşımını rahatlatması meselesi var. Söğüt ağacı olmasaydı aspirin veya benzeri bir tedaviyi bulamaz mıydık? Belki bulurduk ama önümüzde bu sefer hem belki hem de ne zaman bulurduk soruları var.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz