Mide Küçültme Ameliyatı Nedir

Okudunuz mu?

Kaz Pilavı Tarifi

Kazı bol su ile yıkayarak...

Selülit Masajı

Kalça ve poponun şişmanla...

Melissa ve Papatya

Hayatımızdaki doğal muciz...

Muzlu Tiramisu

8 kişilik Malzemeler ...

Mide küçültme ameliyatı olarak bilinen operasyonda akla ilk geldiği gibi mideden parça kesilmez. Mide küçültme operasyonu, midenin belli şekillerde katlanarak küçültülmesine dayalı bir operasyondur. Yaklaşık 1,5 saat süren ameliyat sonrasında hasta 2 hafta boyunca sıvı besinle beslenir.

mide-kucultmeBu ameliyat sonrası dönemde hastanın beslenme açısından çok dikkatli olması gerekir. Sadece sıvı besin alarak yetersiz beslenmeye yol açabileceği için doktorun verdiği beslenme diyetini sıkı takip etmelidir.

Mide küçültme operasyonu yani Gastrik Plikasyon; Mide Katlama,Mide Teğelleme,Gastrik Sleeve Plication, Vertikal Sleeve Gastric Plication, Greater Curvature Plication olarak da bilinir. Zaten Gastri mide ve plikasyon ise katlama anlamına gelmektedir. Ancak toplumda ilk akla gelen midenin bir bölümünün kesilip alındığı gibi bir yanlış önyargıdır.

Hasta, operasyondan ertesi gün evine gidebilir. Mide katlama ameliyatında mide, hastanın durumu ve doktorun görüşüne göre 2 farklı şekilde katlanarak dikilebilir ve parça kesilip alınmadığı için geri dönüşü olabilen bir ameliyattır.

Obezite tedavisinde başvurulan zayıflatma yöntemlerinden biridir. Ameliyatın cerrahi açıdan risk taşımadığı ancak ameliyat sonrası içinde ölüm dahil bildirilen ciddi sorunlar yaşandığı da bir gerçektir. Vücudun dinamiği açısından bu kadar önemli bir ameliyatın kesinlikle ucuza kaçmadan, uzman ve deneyimli bir ekip tarafından yapılması gerekir. Ayrıca doğal birçok zayıflama yöntemi; bunların arasında istikrarlı şekilde dengeli beslenme varken, bir ameliyata başvurmadan önce doktorunuza konuyu iyice danışmanız önerilir.

Mide küçültme ameliyatı riskleri arasındaki en basit olanı depresyona girmektir. Tüm dünyada uygulamasına rağmen mide küçültme ameliyatı riskleri arasında ölüm de bulunmaktadır. Bunun nedenleri arasında, atılan dikişin sızıntı yapması, dikişin açılması gibi başlıklar yer almaktadır. Ameliyat sonrası hastanın çok dikkatli olması, ameliyatın çok uygun şartlarda yapılması gerekmektedir.

- Advertisement -spot_img

Daha fazla oku

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!

- Advertisement -spot_img

Son eklenen

Aşırı Sıcak Havanın İnsan...

Eskilerin dediği gibi "Ay...

Evanjelizm ve Gezegene Et...

Burada bir inanç sorgulan...

Dünya Nüfusu ve Göçler

Ülkemizdeki yabancı sayıs...

Gözlerin Yorgun Görünmesi...

Göz çevrelerinin yorgun g...

Papatya çayının faydaları...

Doğanın bizlere sunmuş ol...