Kuzey Kore MERS, SARS, Ebola, AIDS

Kuzey Kore MERS, SARS, Ebola ve AIDS’e karşı ilaç geliştirdiğini iddia etti. Kumdang-2 adı verilen iğnenin farklı salgın hastalıklara karşı etkili olduğu açıklaması yapıldı.

Kuzey Koreli ilaç firması yetkilisinin açıklamasına göre ginseng içine nadir bulunan ve açıklamadıkları bir takım elementlerin eklenmesiyle geliştirilen ilaç Kuzey Korelilerin iddiasına göre SARS, AIDS, MERS ve Ebola gibi kitlesel ölümlere yol açan salgın hastalıklara karşı mücadelede kullanılabilecek.

Ginseng ve nadir toprak elementlerinden oluşan bu karmaşık yapı, bağışıklık sistemini harekete geçiren ve destekleyen güçlü bir tetikleyici olarak tanımlandı.

Dış dünyaya katı şekilde kapalı olan Kuzey Kore’den gelen bu haber ilaç kartellerinin konuşlandığı batı dünyası tarafından ciddiye alınmıyor. Haber, Kuzey Kore’nin nükleer çalışmaları nedeniyle uğradığı baskıyı bu şekilde bir propaganda ile azaltmayı amaçladığı da iddialar arasında. Diğer yandan ülke 2006 ve 2013 yıllarında yaşanan kuş gribi salgınlarında da aynı ilacı bulduğunu lanse etmişti.

Bir diğer ayrıntı, Kuzey kore’nin ezeli rakibi Güney Kore’de MERS salgını nedeniyle geçtiğimiz aydan beri yaklaşık 160 kişinin hastaldığı ve 12 kişinin öldüğü bildiriliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here