KOAH, Kronik obstrüktif akciğer hastalığı adının kısaltılmışıdır. Akciğerlerdeki, nefes verme yollarındaki kalıcı bozulma sonucu ortaya çıkar. Nefes verme süresi nefes alma süresinden daha fazla olur. Verilemeyen nefesin içerdiği, atılması gereken gazlar akciğerde zamanla meydana gelen ve sayısı artan “cep”lerde birikir ve geri dönüşü olmayan hasarlara yol açar. KOAH ilerleyen ve geri dönüşü olmayan ölümcül bir hastalıktır.

Dünya Sağlık Örgütü kayıtlarına göre 2012 yılında dünya genelinde 3 milyon kişinin ölümüne neden olmuştur. Şu anda en çok can alan 3. Hastalık olan KOAH hastalığının yakın zamanda ilk sırayı alacağı tahmin edilmektedir.
koah-hastaligi-nedir
Belirtileri;
– Yokuş ve merdiven çıkma sırasında nefes almada zorlanma
– Kronik öksürük (3 ay kesintisiz devam eden ve tekrar eden)
– Balgam (yeşil / sarı)
– Nefes vermenin nefes almadan uzun sürmesi
– Çok sayıda KOAH hastasının geçmişinde uzun süreli nezle olduğu dikkati çekmektedir.

Nedenleri;

– Sigara kullanmak veya kullanılan ortamlarda bulunmak
– Kirli havalı ortamlarda bulunmak
– Genetik nedenler

40 yaşın üzerinde ve nefes alma / verme ile ilgili şikayeti olan herkesin KOAH olup olmadığına baktırması tavsiye edilir. Hastalığın erken teşhisi çok önemlidir.

Sigarayı bırakmak, erken teşhis, oksijen desteği, egzersiz ve diğer tedavi şekilleri sayesinde hastanın iyileşme göstermesi veya hastalığın ilerlemesinin yavaşlatılması umudu vardır.

KOAH, giderek ilerleyen ve ilerledikçe tedaviyi olanaksız kılan bir hastalıktır. Yaşam kalitesi, kısır döngü şeklinde artan oranda kötüleşir.
Çevresel koşulların giderek kötüleşmesi nedeniyle artan hava kirliliği, nem, havadaki partiküller hastalık için olumsuz etkenlerdir. Özellikle tütün tüketimiyle doğrudan ilişkisi bulunan bu rahatsızlığın, çevresel olumsuz koşullarla birleşmesiyle birlikte hızlı ve yıkıcı bir hale geldiği açıktır. Bu nedenle, çevresel etkilerin tam anlamıyla düzeltilemeyeceği varsayılarak tütün kullanımının derhal terk edilmesi gerekmektedir.

Tütün kullanımının birden bire bırakılması zor olsa da, nikotin bandı kullanmak, nikotin içeren patlıcan yemek gibi yan çarelerle bu sorun giderilmelidir. İhtiyaç duyulan nikotin, ciğerlere zarar vermeden de alınabilir ve sigara kullanımı terk edilebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz