Keklik Üzümünün Faydaları, Zararları

Keklik Üzümü bitkisi Latince Gaultheria Procumbens, Kuzey Amerika’da doğal olarak yetişen bir bitkidir. 10 – 15 cm kadar uzayabilen çalı formunda bir bitkidir. Genelde bahçe ve saksılarda dekoratif amaçla yetiştirilir.

Keklik Üzümü meyvesi yenilebildiği gibi yapraklarından çay da yapılabilir. Yapraklarının damıtılmasından elde edilen yağ ise şifa amaçlı kullanılabilir. Ayrıca dondurması da yapılır.

Keklik üzümü Amerikan yerlileri Kızılderililer tarafından tedavi amaçlı kullanılan bir bitkidir. Ancak bilinçsiz şekilde Keklik Üzümü yağını kullanmak zehirlenmeye yol açabilir. Kullanımı konusunda mutlaka bir uzmanlığa ihtiyaç vardır.

Hali hazırda Keklik Üzümü diş sağlığıyla ilgili üretimlerde, sakız yapımında, çaylarda, dondurmada kullanılmaktadır. Ancak tüm bunlar uzmanların kontrolünde gerçekleştiği ve bitkinin yoğun etken maddeler taşıdığını düşünerek hazır satılan ürünleri tercih etmenizde yarar var.

Keklik Üzümü’nün Faydaları

Antiseptik etkisi vardır. İltihap giderici, ağrı kesici, gaz giderici, kanamayı durdurucu ve idrar söktürücü olarak kullanılır.

Keklik Üzümü’nün Zararları

Özellikle yağı bilinçsiz ve aşırı tüketiminde zehirlenmeye yol açar. Keklik Üzümü zehirlenme belirtileri olarak baş dönmesi, kulak çınlaması, kusma, uyuşukluk sıralanabilir. Bazı durumlarda ise Keklik Üzümü’nü aşırı kullanmanın ölümle sonuçlanabileceğini unutmayınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here