Kasap Köftesi Yasaklanıyor

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Et ve Et Ürünleri Tebliği’nde değişiklik yaparak, ambalajsız tavuk ve kasap köftesi satışı yasaklanıyor. Yasaktan payını sucuk ve ambalajsız diğer kasaplık ürünler de alıyor. Kavurmadaki tuz oranı azaltılıyor. Kasaplar başta olmak üzere halkın durumdan memnun olmadığını söyleyebiliriz. Peki kasap köftesi satış sayağına göz atalım. Bir vatandaş olarak bazı tahminlerde bulunabiliriz.

Ambalajlı hazır köfte içeriğinde neler var – Kasap köftesi içeriğinde neler var?

Hazır köfte ambalajlarında rastlayacağınız içerik şunlardır: Dana eti, kuzu eti, dana yağı, galeta unu, acı kırmızı pul biber, tuz, ayçiçek yağı, baharat karışımı, acı biber salçası, tatlı biber salçası, asitlik düzenleyici (trisodyum sitrat), antioksidan madde (askorbik asit)

Aistlik düzenleyiciler, ürünlerin uzun süre bozulmadan saklanabilmesini sağlayan katkı maddeleridir. Kullanım miktarı ve kullanım şekli yetkili ve uzman sağlık kurumları tarafından belirlenmiş ve izin verilmiştir. Ancak ürünlerin raf ömrünü uzatmayı amaçlayan bu maddelerin bazı özellikleri var. Herkesin bulabileceği bilgilere göre, sodyum sitrat, tıpta kullanıldığı şekliyle kandaki pıhtılaşmayı engelleyen tepkimeye yol açan bir özelliğe sahiptir. Bu da muhtemelen paketlerdeki etin bozulmadan (yani ölü bedeni sıcak tutmak gibi) beklemesi için kullanılıyor olabilir.

Askorbik asid yani bilinen adıyla C vitamini bekleyen ette bakteri gibi istenmeyen oluşumları önlemek için kullanılıyor olabilir.

Kasaplar ise genelde köfteyi şöyle hazırlar: Dana eti, kuzu eti, baharatlar ve bayat ekmek. Kasap köftesini görmeden almazsınız. Kasaplar genelde sürekli aynı müşterilere hizmet ettiğinden sağlıklı ürün satmak ve ürünlerindeki kaliteyi korumak zorundadır.

2 – Ambalajsız ürünleri üreten ve satan esnaf mahallenin küçük esnafıdır. Ambalajlı ürünleri üreten ve satanlar ise büyük sermayedir. Bu uygulamanın sonunda küçük esnaftan bizim kasap amcanın mutlak maddi zarar göreceği açıktır.

3 – Aklınıza merdiven altı et satanlar gelebilir. Ancak Uğur Dündar’ın programlarını izlemiş olanlarınız hatırlayacaktır. Merdiven altı, sağlıksız ürünlerin hepsi ambalajlıdır. Oysa kasabınızdan alacağınız eti kendiniz test edebilirsiniz. Ambalajlı ürün sağlıklı ürün anlamına gelmez. GDO’lu gıda maddesi satışına izin veren yasalar olduğunu unutmayınız.

4 – Sonuçta yine yavaş ilerleyen ama ömrünüzü çürütecek bir sağlık sorunuyla karşılaşma ihtimaliniz artıyor. Katkı maddeleriyle dolu ambalajlı bir köfte mi yoksa gidip kendi kasabınızdan alacağınız bir köfte mi daha sağlıklıdır derseniz ZD kendi kasabını tercih ediyor. Yasanın kabul edilip uygulanması halinde kasap esnafınız maddi zarar görecek sizin de sağlığınız olumsuz etkilenecek. Bu iddianın dayanağı ambalajlı ürünlerdeki katkı maddeleridir. Özellikle mono sodyum glutamat denen çok lezzetli maddeden uzak durunuz.

Bakın bu hamle ile yine sağlık sektörünü yönetenler kazançlı çıkacak görünüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here