Isırgan Otu ve Faydaları

Doğada bulunan pek çok bitki mutlaka bir faydayla donatılmıştır. Bu yüzden son yıllarda doğal reçeteler üreten kişiler, kurumlar vb sayılarında artış yaşanmaktadır. Doğaya bir eczane gözüyle bakmak yanlış bir yaklaşım değildir ve yüz yıllardır uygulanan bir tekniktir. Ancak bilinçsizce ve bilgisizce doğal ürün aramak ya da kullanmak en büyük yanlış olacaktır. Öncelikle tıp doktorunuza sonra da bu işte gerçekten uzman bilimsel yaklaşan ve eğitimli kişilere başvurmanız gerekir. Birçok bitki gibi ısırgan otu da oldukça yararlı bir bitkidir. Isırgan otu ve faydaları konusunda yapılmış pek çok araştırma, deneme mevcuttur.

isirgan-otu

Isırgan Otu Bitkisi

Isırgan otu doğada kendiliğinde yetişen bir bitkidir. En belirgin özelliği ve ismini almasına neden olan karakteri pişmemiş haliyle ya da yetiştiği yerde el veya cilde teması halinde verdiği zarardır. En hafifi ile elinizle temas ettiğinizde kaşındıracağından bu ota temasınızda mutlaka cildinizi koruyunuz ve dikkatli olunuz.

Isırgan Otu Faydaları

Isırgan otu ve faydaları oldukça eski zamanlardan beri bilinen bir konudur. Bu otu kullanılarak hazırlana birçok tedavi reçetesi mevcuttur. En bilinen faydası, vücudu güçlendirici ve besleyici özelliğidir. Vücuttaki dirençsizliklerden, saçlara kadar birçok konuda bu özelliğinden yararlanılır. Özellikle ısırgan otu şampuanları saçlar için gerçekten çarpıcı sonuçlar vermektedir.

Isırgan otu sindirim ve boşaltım sistemi için de kullanılabilen doğal bir ilaç gibidir. Özellikle idrar sorunları yaşayanlar için tavsiye edilmektedir. Şişkinlikleri gaz problemleri ve sindirim sistemi temizliği için önerilmektedir.

Benzeri birçok bitki gibi içinde yüksek miktarda demir içermektedir. Bu nedenle demir eksikliğine bağlı rahatsızlıklar için oldukça önemlidir. Anemi vb için veya genel anlamda demir eksikliği için tıbbi desteğin yabı sıra önemli bir doğal destek olacaktır.

Isırgan otu ve faydaları listesinin bu sırasında diyabet yer almaktadır. Şeker hastaları için önerilen ısırgan kan şekerini düşüren ve dengeleyen yapısı ile yararlı olacaktır. Ancak bu konuda mutlaka tıbbi destek göz ardı edilmemelidir.

Kullanımı

Isırgan otu yemek veya çay şeklinde kullanılır. Isırgan katkılı şampuan vb de faydalı olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here