Himalaya Tuzu Nasıl Kullanılır?

Himalaya Tuzu Hakkında Her Şey

Neden Himalaya Tuzu kullanmalıyız? Sofra tuzu, deniz veya göllerden elde edilmektedir. Ancak deniz ve göllerin artan kirliliği trajik bir gerçektir. Her ne kadar rafine edilirse edilsin geleneksel sofra tuzu bu kirlenmeden nasibini almaktadır. Oysa Himalaya tuzu, milyonlarca yıl öncesinin temizliğinden bugüne ulaşmış bir tuzdur. Tonlarca kayanın altında, doğanın milyonlarca yıllık bir rafine işleminden sonra günümüze ulaşır.

Himalaya tuzu, tek başına vücudun ihtiyacı olan 84 mineralin oluşturduğu mükemmel bir bileşim sunar. Bu özelliğiyle kilo verme, hormon düzenleme ve detox konularında oldukça etkilidir.

Himalaya Tuzunu Eritip Kullanmak

1 çay kaşığı Himalaya tuzuyla güne başlayabilirsiniz. Bunu suya katın ve karıştırdıktan sonra için. 84 mineralin oluşturduğu eşsiz matrix vücudun tüm hücrelerinin ihtiyacı olan besini sağlar. Tuz ve mineralin önemli bir özelliği elektriği iletmesidir. Hücreler, işlevlerini yerine getirmek için bu elektriğin sağladığı iletişim hattına ihtiyaç duyarlar.

Nasıl Hazırlanır?

Bir cam kavanozun içine çeyreği kadar Himalaya tuzu doldurun. Kalan kısmına su ekleyin. Plastik bir kapak ile kapatıp biraz çalkalayın. Kapağın metal olmaması gerekmektedir. Kavanozu bir gece bekletin. Sonuçta kavanozun içinde bir miktar çözünmemiş tuz bulunması gerekmektedir. Bu, suyun tuza doymuş olduğuna işaret eder. Eğer tuz tamamen çözünmüşse bir miktar daha Himalaya tuzu ekleyin ve işlemi tekrarlayın.

Sabah olduğunda, karışımdan 1 tatlı kaşığı ölçüsünde alın. Ancak hazırladığınız bu suya hiçbir zaman metal değmemesi gerektiğini unutmayın. Metal yerine plastik veya tahta kaşık kullanın. Kavanozdaki karışım azaldıkça tuz ve su ekleyerek yenileyerek sürekli kullanabilirsiniz.

Karışımınızda metal kullanmama nedeni, ıslanmış tuzun metale değidiğinde kimyasal reaksiyon vermesindendir. Kuru tuz bunu yapmazken tuzlu suyla elde ettiğiniz elektriksel oluşum metal değdiğinde yok olacaktır.

himalaya-tuzu-kullanimi

Tuz Terapisi (Himalaya Tuzu Soluma)

Speloterapi diğer adıyla Mağara Terapisi, solunum hastalıklarını tedavide kullanılan bir yöntemdir. Tuz mağaraları olarak tanımlanan, havasında yoğun tuz bulunan belli mağaralarda soluk alıp vermeye dayanan bir tedavi çeşidi olarak 1800 lü yıllardan beri uygulanmaktadır. Tuzlu hava solunduğu andan itibaren bu hava özellikle akciğerler ve sinüsleri gezerek temizlemeye başlar, solunum sistemine detoks yapar. Modern tıp, bu mağaralar benzeri özel bir odada oturup tuzlu hava solumayla işi geliştirmiştir.

Çalışmalar Mağara Tedavisi’nin aşağıdaki rahatsızlıklara faydalı olduğunu göstermiştir.

 • Astım
 • Mevsimsel alerji
 • Öksürük ve göğüs tıkanıklığı
 • Sigara kullananlar için nefes almada rahatlık
 • Egzema ve bazı deri hastalıklarında gerileme
 • Bazı akciğer rahatsızlıklarında akciğerlerde iyileşme

Bunun yanında bu tedavinin bazı kişilerde horlamaya neden olduğu da bildirilmiştir.

Himalaya tuzu ile bu tdaviyi evde yapabilmeniz için astım hastalarının kullandığına benzer özel bir inhaler cihaz satın almanız gerekmektedir.

Himalaya Tuzu Lambası

Himalaya tuz lambaları özel dizayn edilmiş dekoratif lambalardır. Lambanın yaydığı ısı suyu buharlaştırır, su tuzu havalandırarak odadaki havada gezen polen vs maddeleri toplar, havadaki negatif iyonları yok eder. Böylece size solunacak temiz bir hava bırakırken aynı zamanda tuz terapisi uygular.

Himalaya Tuzu İle Detoks Banyosu

Gençleştirir, detoks yapar, rahatlatır. Deniz suyunda olduğundan daha fazla rahatlarsınız. Derinizdeki toksinleri atmanıza yardımcı olur. Sıcak su dolu küvetinize 1 – 2 fincan kadar Himalaya Tuzu katıp, 15 dakika zaman geçirmeniz yeterlidir. Daha uzun kalmayın.

Yemeklerde Himalaya Tuzu Tüketmek

Sofra tuzu yerine Himalaya Tuzu kullanabilirsiniz. Faydaları;

 • Tiroid ve adrenalin hormonal fonksiyonlarını destekler
 • Kadın ve erkekte hormomn dengesine yardımcı olur
 • Metabolizmayı destekler
 • 84 yaşamsal minerali içerir
 • Mide asitlerini düzenler

Evet Himalaya Tuzu çok sayıda faydalar sunmaktadır. Ancak yine de Himalaya Tuzu kullanmadan önce, her zaman olduğu gibi özellikle böbrek ve tansiyon hastalarının doktora danışması gereklidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here