Glisemik İndeks nedir, Gİ Diyeti

Besinlerin sindirilme ve şekere dönüşme hızını hesaplayan sisteme Glimesik İndeks kısaca Gİ denir.

glisemik-indeks-diyeti-gi-diyetiHer besinin sindirilme hızı farklıdır. Ayrıca besinlerin sindirim sonrasında şekere dönüşüm miktarı da farklılık taşır.
Glisemik İndeksi düşük besinler bizi uzun süre tok tutarken Glisemik İndeksi yüksek besinlere oranla daha az insülin hormonu üretilmesine neden olur. İnsülin hormonu ne kadar çok salgılanırsa glikozun vücutta yağ olarak saklanması o kadar yüksek olur ve bu durum kilo almaya neden olur.

Glisemik İndeksin yüksek olması demek besinin sindiriminin hızlı olduğu ve kan şekerinin vücutta hızlı biçimde yükseldiğini ifade eder. Glisemik İndeksin düşük olduğu besinlerin sindirimi için vücut daha fazla kalori harcar ve daha uzun sürede sindirimi tamamladığı için bu sürede kişi tokluk hisseder.

Glisemik İndeks Diyeti bu durumda Glisemik İndeksi düşük besinler yiyerek zayıflama anlamını taşır. Aslında oldukça basit ve kolay bir zayıflama diyetidir.

Bazı besinlerin Glisemik İndeks değerleri şöyledir:

– Şeker 100

– Domates 38

– Beyaz ekmek 95

– Haşlanmış patates 56

– Elma 38

– Pirinç 87

– Haşlanmış mısır 55

– Yoğurt 33

– Mısır gevreği 84

– Portakal 44

– Patates 74

– Tam kepek 43

– Fasulye 31

– Kuru üzüm 64

– Yulaf ezmesi 42

– Greyfurt 31

– Pirinç-basmati 58

– Spagetti 41

– Yağsız yoğurt 14

Şeker hastaları çok iyi bilirler, makarna yedikleri öğün sonrası sorun yaşamadıkları halde pirinç pilav yedikleri zaman şeker oldukça fazla yükseliş gösterir. Bir ölçüde yemeğin görünümü aldatıcıdır.

Her ne kadar yağın geç sindiriliyor olması ve düşük indeksi nedeniyle bazı Glisemik İndeks diyetlerinde hayvansal yağ önerilse de bu tamamen doğru değildir. Zeytinyağı her zaman beslenme açısından daha zengindir ve her diyet yapanın bir yandan da bağışıklık sistemini destekleyecek özellikle zeytinyağı gibi maddelere ihtiyaç vardır.

Beslenmenizde bu indekse dikkat ederseniz sıkıntılı diyetlerle uğraşmadan da sağlıkla ve kalıcı olarak kilo verebilirsiniz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!