Edevlet şifresi fiyaskosu

Daha önce e-devletin ne olduğu nereden alındığından bahsetmiştik. O yazımızda bahsettiğimiz gibi şifre PTT’den 1 TL karşılığında lınıyor. Şifreyi unutmak veya kaybetmenin bedeli ise 10 TL. Devletin uğrunda vergi topladığı işlemlere ekstra ücret almasına alışığız (1 TL). İnsani bir nedenden dolayı cezalandırılmamız da alışıldık bir durum (10 TL). Ancak işin içinde gizlenmiş bir başka şey daha var.

Şifrenizi 3 ay içinde kullanmadığınızda kendiliğinden iptal oluyor ve yine PTT’ye gidip bu sefer 4 TL ödeyerek şifrenizi tazeliyorsunuz. Bugün en sade websitesinde bile şifremi unuttum deyip yeni şifre alabiliyorken devleti yöneten AKP hükümeti şeytanın aklına gelmeyecek gelir yöntmleriyle karşımıza çıkıyor.

  • Neden hakkım olan şifreye para veriyorum? (70.000.000 TL)
  • Neden unutkanlığım cezalandırılıyor? (%30 unutkanlığa göre 21.000.000 TL)
  • Neden kullanmadım diye kendini iptal eden şifreye ceza ödüyorum? (%50 kullanmama ihtimaline göre 35.000.000 TL)
  • Neden bu şifreyi özelleştirilmiş PTT’den almak zorundayım?
  • Devletin en az PTT kadar yaygın Ziraat Bankası şubeleri var. Bu ödenen ücretin yüzde kaçı PTT’ye hizmet bedeli olarak ödeniyor?

E-devlet hizmeti en çok SGK sorgulamaları için kullanıyordu, sıkıntı yaratacağına dair tüm uyarılara rağmen şifreleri sattınız şimdi de SGK bilgilerini eskisi gibi ulaşılabilir hale getirdiniz, sizce e-devlet sistemi ne kadar gerekli ve ne kadar verimli çalışıyor?

Şunu söylemek heralde yerinde olur, çok gerekmediği takdirde devlet şifrenizi almayın. Çünkü işiniz olmaz 3 ay içinde kullanmaz veya şifrenizi unutursanız tekrr PTTye gidip şifre almanız gerekecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here