Cildiniz Saçınız İçin Melanin

Çok insan cildindeki lekelerden şikayet eder. Bunların oluşmasındaki temel neden Melanin pigmentidir. Melanin, cildi güneşin ultraviyole ışınlarından korunmasını sağlayan doğal bir maddedir. Saç, deri, göz zarı ve beynin bazı kısımlarında bulunur. Melanin ismi Yunanca “Siyah – Kara” Melas’tan gelir. Melanin aslında, bitki, bakteri, insan, hayvan çok sayıda canlı türünü radyasyondan koruyan bir pigmenttir.

Melanin aynı zamanda saç rengini, ten rengini belirleyici etkendir. Sarışın, esmer, kızıl olmanız buna bağlıdır. Cilt lekeleri melaninin belli bir noktada birikmesinden kaynaklanır. Melanin eksikliğinde ise güneşe hassasiyetiniz artar. Saçlarınız beyazlar. Saçlarınızın ve cildiniz sağlıklı olması için melanine ihtiyacınız olduğunu bilmelisiniz.

Eskiden çocukları kahve içersen rengin Arap olur diye korkuturlardı. Kahve içip rengi koyulaşan çocuk görülmemiştir ama bu sözde bir doğruluk payı var aslında. Bazı besinler melanin kaynağı olarak görülür. Aslında melanin farklı bileşenlerin Melanosit adı verilen hücrelerde sentezlenmesi sonucu ortaya çıkar. Melanin için gerekli bileşenler bir çok besinde vardır.

Bakır ve Çinko elementleri Melamin üretimi için gereklidir. Bakır vücütta daima aynı miktarda kalan bir maddedir. Fazlası bir şekilde vücuttan atılır. Yani solunum veya beslenme yoluyla ne kadar bakır alırsanız alın, prensip olarak DNA’nızda yazan miktar kadarından fazlası vücuttan atılır.

  • Sarı Kantaron Yağı cilt lekelerine iyi gelir
  • Ciğer, istiridye, sardalye, ayçekirdeği, yengeç, ıstakoz, fıstık, mantar, kuru erik, badem bakır içerir.
  • Cildin rengini etkileyen betakaroten maddesi içeren havuç, kayısı, şeftali tüketmek de yararlı olabilir.
  • Cildin nem kazandıran karpuz, yeşil, sarı, kırmızı iri dolmalık biberler, yeşillik, salatalık ve dayanıklılığını artıran portakal, kivi, ıspanak, tatlı patates, biber melanin eksikliğinde yardımcı olabilirler.
  • Badem yemek ve badem yağı sürmek cildinize iyi gelecektir.

Melanin ile diabetten doğan cilt lekeleri arasında da bir ilişki vardır. Diabet insülin eksikliğinden veya üretimindeki anomaliden ileri gelir. İnsülin, pankreasta bulunan Langerhans Adacıkları adlı hücre gurubunda üretilir. Langerhans Adacıkları’nın ise deride reseptörleri (alıcı) vardır. Bu sayede diabetle deri arasında bir bağ kurulur.

Bir kez daha çeşitli beslenmenin önemi ortaya çıkmaktadır. Cildinizin lekesiz, dinç olmasını istiyorsanız vücudun ihtiyacı olan farklı besinleri almalı ve bu örnekte anlaşıldığı gibi mesela Melanin üretimine devam etmesini sağlamalısınız.

 

 

Tek yorum yapılmış

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here