Çillerden Nasıl Kurtulurum

Çil özellikle açık tenli, sarışın ve kızıl saçlı kişilerde görülen cildin güneş ışınlarına tepkisiyle ortaya çıkan lekelerdir. Güneşin mor ötesi ışınlarına lokal olarak verilen bir tepki olduğundan kış aylarında iyice kaybolabilirler. Çil oluşmasını önlemek için mümkün olduğunca güneşin etkin olduğu saatlerde güneşe maruz kalmamak veya güneşe çıkmadan önce koruyucu krem kullanmak gerekir.

Öncelikle şunu unutmamak gerekir. Çiller vücudun doğal savunma mekanizmasının bir sonucudur, rahatsızlık değildir. İlla çillerim yok olsun bana yakışmıyor diye düşünüyorsanız çilleri tamamen yok etmek oldukça uzun uğraş gerektirir. Lazer, dondurma yani kriyoterapi ve çeşitli kremler çilleri belli bir ölçüde solgunlaştırarak görünmemelerini sağlayabilir. Burada amaç cilt üzerindeki koyu pigmentlerin mümkün olduğu kadar temizlenmesidir. Yani peeling.

Doğal yöntemlerle çillerinize peeling yapmak isterseniz bunun için en yaygın kullanılan elemanlar salatalık maskesi, limon, kara turp, frenk üzümü, domatestir. Tüm bu ürünlerin hormonsuz doğal ürünler olmaları özellikle önemlidir. Hormonla karıştırılmış bir salatalığın midenize vereceği zarardan fazlasını salatalık maskesi ile yüzünüze verebilirsiniz. Hormonsuz olarak sağlayacağınız bu ürünler cildinizi rahatlatarak temizleyecektir. İçerdikleri basit tanımıyla meyve asitleri derinin hemen altına inecek ve orada bulunan koyu pigmenti temizleyecektir.

Diğer bir ifadeyle çillerinizden memnun değilseniz güneşten korunmanız ve sonuç alana dek peeling yapmanız önerilir. Önemli olan bir nokta da peeling veya maske ile müdahale edilen cildin güneş ışınlarına karşı eskisinden daha fazla duyarlı olacağıdır. Dikkatli olmaz iyi korunmazsanız çilleriniz daha da artabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here