Batı Nil virüsü, belirtileri, tedavisi

Batı Nil virüsü sivrisinekler aracılığıyla bulaşabilen bir virüstür. Kuş, insan, kedi, köpek, maymun, at, yarasa ve tavşanlara bulaşabildiği saptanmıştır. İlk olarak 1937 de Uganda’nın Batı Nil Bölgesinde görüldüğü için bu adı taşır.
Amerika, Asya, Afrika, ve Avrupa ama özellikle Akdeniz kıyısındaki ülkelerde görülür. Hafif ateşli, hastalıklar, menenjit, ensefalit yada ölüm nedenidir. Batı Nil virüsü bir flavivirüstür. Flavi Latince Sarı anlamına gelir. Flaviviridae ailesinde 7 adet benzer virüs bulunmaktadır. Bunlar oldukça tehlikeli virüslerdir ve Sarı Humma virüsü de bu ailedendir. Batı Nil virüsü özellikle çok sayıda kanatlı hayvanların ölümleriyle dikkati çekmiştir.

Batı Nil virüsü nasıl yayılır?
Virüsün yayılmada en çok kullandığı araçlar sivrisenklerdir. Batı Nil virüsünü taşıyan sivrisinek virüsü doğrudan insana bulaştırır. Bununla beraber virüslü sivrisinek hastalığı kuşlara ve diğer hayvanlara doğrudan bulaştırdığı gibi enfekte olan hayvanların kanıyla beslenen keneler hastalığın daha hızlı yayılmasına neden olur. Yayılma hızı yaz mevsiminde iyice artar. Virüs sadece kan aktarımı yoluyla değil salya ile de bulaşır.

Batı Nil Virüsünün belirtileri?
Batı Nil Virüsü, bulaştıktan sonra hemen sonra üremeye başlar. Yayılmak için tükürük bezlerinde ürer. Dolaşım sistemine katılarak vücudu sarar. Sinir sistemini ele geçirir ve beyine ulaştığında yangıya neden olur.
İnsana bulaştıktan 2 ila 15 gün arasında belirtileri ortaya çıkmaya başlar. Baş ağrısı, ateş, deride kızarıklık Batı Nil virüsü belirtileridir. Yüksek ateş ve şiddetli baş ağrısı, kaslarda zayıflık, boyunu dik tutamama, uyuşukluk, zihinsel karışıklık, koma, kas titremesi hastalığın ağır olduğunu gösterir. Hastalanmış kişilerin ölüm oranı yüzde 3 ila 15 arasında değişmektedir. Ölüm genelde 50 yaş ve üzeri vakalarda görülür. Hastalığın belirtileri arasında öncelikle ateş daha sonra baş ağrısı öncelikli yer tutmaktadır. Benzer belirtiler görülmesi halinde muhakkak doktora baş vurmanız gerekir.

Batı Nil Virüsü tedavisi
Batı Nil Virüsünün belli bir tedavisi yoktur. Tedavi öncelikle destek tedavisi şeklinde yapılır. Hastanede tedavi uygulanması gerekir. Son yıllarda atlar üzerinde yapılan Batı Nil Virüsüne karşı aşı denemeleri olumlu olarak ilerlemektedir.

Batı Nil Virüsünden korunma
1) Kenelerin beslenmelerini destekleyen yerler ve kaynakların
yok edilmesi,
2) Pencere ve kapıların sivrisineklerin geçisine engel olacak perdeler ile kaplanması,
3) Uzun kollu giysiler ve pantolonların tercih edilmesi,
4) Haşere kovucuların kullanılması,
5) Enfeksiyon yayılmasında önemli rol oynayan hayvan grupları hakkında veteriner hekimlerin bilgilendirilmeleri
ve sinir sisteminde enfeksiyon görülen at, köpek ve kanatlı hayvanların saptanması,
6) Halk sağlığı konusunda çalışan hekimlerin ve halk sağlığı laboratuvarında çalışan personelin bilgilendirilmesi

Bati-Nil-virusu-nedir-Bati-Nil-virusu-belirtileri-Bati-Nil-virusu-nasil-anlasilir-Bati-Nil-virusu-tedavisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here