Banyo Yapmanın Sağlığa, Zayıflamaya Etkileri

Banyo yapmak sadece kötü koku, kir veya üzerimizdeki yabancı maddelerden kurtulmamıza yaramaz. Banyo yapmak, duş almak sağlıklı bir beden için olmazsa olmazdır. Öncelikle banyo cildimize yapışan toz, kir ve benzeri yabancı maddelerden arınmamızı sağlamakla beraber vücudun doğal salgıları ve orada bulunmaması gereken ter gibi salgıların da arıtılmasına yarar.

Ter içerdiği tuz nedeniyle ciltte yapışkan hissi uyandırır ve yakar. Güneş altında hareket edereken neden fazla yandığımızı açıklayan bir durumdur. Sahilde voleybol oynayan biri yatarak bronzlaşmaya çalışan birinden daha iyi yanar. Terin cilt üzerinde fazla kalmaması gerekir.

Banyo yaparak deri üstünde biriken toksinleri atarız. bunlar nedeniyle yolu kapanmış gözenekleri rahatlatır bedenimize nefes aldırırız. Ayrıca ovalanırken farkında olmadan uyguladığımız masaj deri altını harekete geçirerek burada bulunan kılcal damarlardaki kan akışını hızlandırır.

Kılcal damarların sağlıklı hareket etmesi, kendini yenilemesi bir çok rahatsızlığın önüne geçer. Onlar her yerdedirler.

Söz gelimi omuzlarınıza yapılan bir masaj dokular arasında biriken yorgunluk asidinin (süt asidi de denir) dağılmasına yardımcı olur ve rahatlarsınız. Canınızı sıkan, sizi rahatsız eden o bölgedeki asittir. Bunlar bir banyoyla da dağılır gider.

Banyo vücudu sıklaştırır. Her gün yapılan düzenli bir banyo veya duş diri kalmanıza yardımcı olacaktır. Sizi dinlendirecektir. Rahat uyumanızı sağlayacaktır.
Bunun yanında banyodan sonra mesela saçlarınızı yapacaksınızdır. Uğraşırken her ne kadar şikayet etme ihtimaliniz varsa da bir kadın için bakımlı bir saçtan daha moral verici ne vardır ki?

Banyo yapmak kendinizi tanımanıza yardımcı olacaktır. Hiçbirimiz ayakkabının içinde ayağımızı göremeyiz 🙂

Unutmayalım banyo yapmak yüzmek gibidir, o kadar kas çalıştırmasak da diri, bakımlı güzel ve sağlıklı bir vücut için şarttır.

Sonuçta özellikle toksinlerin vücuttan atılarak organizmamızın olması gereken tempoya döndürülmesi kilo vermek açısından ilk şartlardan biridir. İkincisi yağları atmak veya yakılmasını sağlamaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here