Bankalarda Altın Satışı

Bankalar ve PTT şubelerinde altın satışını kuyumcular yargıya taşıyor. Bankalar, PTT neden altın satmaya başladı, nasıl izin verildi?

Bilindiği gibi birkaç banka dışında tüm bankalar yabancılara satıldı, keza PTT de öyle. Bankalar önce ödeme gücü olan olmayan herkese kredi kartı dağıttı. Kredi kartı kullanmayı bilmeyen halk borç batağına düştü ve tüm birikimini kaybetti. Acıdır ki fakir insanı bir şeye ikna etmek çok kolaydır. Alım gücünün düşmesine paralel olarak sosyal yaşamın sorunlarının arttığını ama şikayet edenlerin sayısının da o kadar azaldığını söyleyebiliriz. Şikayet eden sayısının az olması şikayet edilecek şeyin az olduğunu göstermez.

Altın, hanımların sihirli bir şekilde para biriktirip kuyumcudan aldığı ve acil zamanlarda ortaya çıkan bir ekonomik değerdir. Kuyumcuda satılan altın hem maddi hem manevi değer taşır. Bankada satılan altın her zaman daha pahalıdır. Kuyumcu esnafı kadın kısmının hayatının vaz geçilmez bir uğrak kapısıdır. Kuyumcudayken yapılan hesapları, hissedilen duyguları bankadakilerle karşılaştıramayız. Kuyumcu esnafı olmazsa ekonomideki en önemli dişlilerden birini kaybetmiş oluruz. Zaten büyük sermayelere sahip bankaların altın işini ele geçirdiği noktada ekonomik denge zarar görür.

Kuyumcu, kasap, bakkal veya manav ekonominin işleyişi için hayati önem taşır. Bir esnaf sınıfının ortadan kalması veya büyük zarar görmesi ülke ekonomisine büyük zarar verir. Birkaç yıl önce marketlerde ilaç satılmasına izin veren bir yasa gündemdeydi. Eğer gerçekleşseydi eczaneler hayatımızdan ve ekonomiden çıkacak onların gücü zaten büyük olan sermayelere aktarılacaktı. Yarın sizin işinizin elinizden alınmayacağı bu tip gelişmelere bağlıdır. Bu gidişin sonunda esnaf kaybolur, alışveriş adına tüm faaliyetler bir iki büyük markanın egemenliğine girer, herkes birer robota dönüşür. İşsiz kalma korkusuyla marka sahibi ne isterse onu yaparsınız.

Eczaneden ilaç, manavdan sebze, kasaptan et, kuyumcudan altın almak istiyoruz. Küçük esnafa verilen para sonunda sizi geri döner. Bankalara verilen para size ancak emanet olarak geri döner. Kuyumcuları ve diğer tüm küçük esnafı destekleyelim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here