Sahurda, iftarda ne yemeli

Uzun yıllardır yaşamadığımız aşırı sıcak ve nemli bir havada oruç tutmak insanları haliyle zorluyor. Bu nedenle özellikle oruç tutanların çok fazla güneş altında kalmaması ve saat 11:00 ile 16:00 arasında dışarı çıkmaması yerinde olacaktır. Aynı zamanda sahur ve iftarda yediklerimize de çok dikkat etmemiz gerekmektedir.

Ahmet Maranki ve uzmanlar şunları öneriyor:

Ağır yemeklerden kaçının ve bol bol sıvı tüketin. Katı yumurtanın tok tutacağı ve besleyici olduğunu vurgulayan Maranki, kepekli makarna, bulgur ve esmer piriniçten yapılan yiyecekler,
beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmek, bol bol sebze ve salata yemek gerektiğini söylüyor.

İftar menüsü için Ahmet Maranki ve uzmanların ortak nin önerisi salata, sebze, yoğurt, ayran ya da cacık, et yine tavuk ya da balık ve tam tahıllı karbonhidratların olduğu bir menü.

Sahur sonrası iki saat uyku, ritmi koruması açısından önemli.

Ayrıca Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Ali Tüzün, oruç tutmanın bir zayıflama tekniği olmadığını özellikle belirtiyor ve şunları öneriyor:

– İftar sonrası beslenme, üç veya dört öğüne dağıtılmalı. Hafif bir iftar açılışı, iftar, gece ara öğün ve sahur şeklinde planlı olarak sıvı ve gıda alınmalı. Yemek sırasında kesinlikle acele edilmemeli, gıdalar iyice çiğnenmeli.

– Günde üç kere alınacak ilaçlar iftar, gece ve sahur şeklinde alınmalı. Ana öğün yatmadan yaklaşık 2 saat önce yenmeli.

– Ramazan ayında yağlı yiyecek tüketimi reflü, hazımsızlık, kabızlık şikayetlerini artırır. Lifli gıdalar özellikle gece ve sahurda tüketililmeli.

– Uyku bölünecek endişesiyle sahur atlamamalı ya da sadece su içip yatılmamalı. Bu durum enerji yetersizliği, konsantrasyon kaybı, uyuklama, verim düşmesi hatta kazalara neden olabilir.

– Tatlı olarak kan şekerini fazla yükselten ve daha sonra hipoglisemiye yol açan ağır tatlılar yerine sütlü ya da meyveli hafif tatlılar tercih edilmeli.

– İftarda yeterli sıvı tüketilmeli. Gün boyu yaşanan magnezyum ve potasyum eksikliği için çay içilebilir.

– Reflü sorunu olanlar, özellikle yağlı hamur işi gıdalardan ve mideyi fazla doldurmaktan kaçınmalı.

– İftarda hazmı kolay gıdalar tercih edilmeli. Kabızlık sorunu olanlar çorbalarına kepek unu ilave edebilir. Kabızlığı önlemek için ara vakitte günde üç, dört adet kuru kayısı, incir ya da erik yenmeli ya da komposto şeklinde alınmalı.

– Yağlı, karbonhidratlı gıdalar yerine et, peynir, yumurta gibi proteinli gıdalara ağırlık verilmeli.

– Gün içinde susuzluğa, sıvı kaybına neden olmamak için fazla tuzlu ya da ağır tatlı gıdalar kesinlikle alınmamalı.

– Reflü ve gaz sıkıntısına yol açmamak için sahurdan sonra yarım saatten önce yatmamalı.

Kaynaklar : Ntvmsnbc | maranki.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here