Yolculuk alışverişi

Az önce bademin faydalarından bahsettik. Seyahate giderken yol kenarlarında köylülerin sattığı bademleri alıp yolda tadını çıkarabilirsiniz. Tavsiye ederiz. Ancak sizi gerçekten garip bir durum karşısında uyarmak zorundayız. Yol kenarında özellikle belli noktalarda biriken sebze, meyve satıcıları artık zannettiğiniz kendi bahçesinden ürün satan saf köylüler olmaktan çıktı. Gelen haberlere göre organik ürün sandığınız bu ürünler aslında halden kayonla sabahın erkeninde dağıtıma çıkarılmış ürünler olabilir.

Sizden önce yola çıkan bir dağıtıcı kamyonu yol boyu bekleyen satıcılara mallarını dağıtıp akşam dönüşte de tahsilat yapıyor olabilir. En azından tatilde hormonsuz organik ürün yiyebilmeniz için alışverişlerinizde çok dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz.

Bitkiye faydası olanla olmayanı birlikte yok eden tarım ilaçları, GDO lu tohumlar bunlar artık doğal sandığımız yerlerde hep karşımızdalar. Türkiye’ye özgü, üstelik bu toprak insanının metabolizmasının alışık olduğu bitkiler artık neredeyse tamamen yok oluyor. Çiftçi borç batağından çıkmak için tarlasını satıyor veya azıcık ürünü yok olmasın diye tarım ilaçlarına sarılıyor. Daha kötüsü GDO içeren tohumlar kullanıyor.

Devletin yasal ilan ettiği ve ambalajında uyarı zorunluluğu koyduğu bu ürünler yol kenarlarında elbette ambalajıs ve uyarısız biçimde halka sunuluyor. Tıpkı içinden domates çıkmış bir domates gibi bir çocuğunuz olursa şaşırmayın. Suçu dikkatsizliğinizde arayın. Şu anda ülkemize girmek üzere olan ve içinde antibiyotik madde bulunan mısır tohumlarını hatırlayın. Her nedense ABD kendi ülkesinde kullanmadığı bu tohumları Türkiye’ye satmakta ve Türkiye de bu tohumları almakta sakınca görmğyor. Pazarlama söylemi “artık antibiyotik ihtiyacınız kalmayacak!”

Siz bunu nasıl yorumlarsınız?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here