Yiyeceklerdeki Gizli Yağlara Dikkat!

Sağlıklı beslenme programınızda yağ oranını düşürmek denildiğinde akla ilk olarak margarin veya tereyağı gelir. Oysaki birçok yiyecekte yüksek miktarda yağ gizlidir. Bunlara gizli yağlar denir.

İşte size bazı yiyeceklerdeki gözden kaçan gizli yağlar.

Bir dilim tart 40 gr
Makarnaya serpilen peynir 32 gr
Domatesli peynirli pizza 27 gr
Elmalı tart 16 gr
Tavuk kızartma 14 gr
Kremalı pasta 14 gr
Bir adet çörek 10 gr
Bir paket patates cipsi 9 gr

Bunlar göründüğü gibi çok küçük bir örnek. Ancak alışveriş yaparken ambalajın üstünü okuduğunuzda hiç hesaba katmadığınız ne kadar çok ve çeşitli yağları mideye indirdiğinizi görebilirsiniz.

Peki yiyeceklerde bulunan gizli yağların tehlikesi nedir? Çok basit. Bunlar sizin dışardan görüp hesaplayarak tükettiğiniz yağlara ilave olarak, vücudunuzda yerlerini alırlar. Siz örneğin herhangi bir yemeğe kattığınız 100 gram yağı nasıl yakacağınızı bilirsiniz. Ancak hesaba girmeyen bu tip yağlar vücutta birikmeye başlayacaktır.

Yağların yakılması kadar ne oldukları da önemlidir. Doymuş veya doymamış yağları bilinçli bir şekilde, vücudunuzun hangisine ne kadar ihtiyacı olduğunu düşünerek almalısınız.

Bu biraz paranoya gibi görünse de ilk başta biraz dikkat ettiniz mi alışkanlık haline gelip size bir beslenme disiplini kazandıracaktır. Hangi gıdada ne kadar yağ var, hangisine ihtiyacım var, hangi yağı yakamam ve vücudumda kalır gibi soruları cevaplamanız gerek. Hiçbir zaman unutmamanız gereken şey ise vücudun bazı yaşamsal fonksiyonları için yağa ihtiyaç vardır. Bunların neler olduklarını öğrenirseniz yaşamsal yağlardan yoksun kalmazsınız, ihtiyacınızdan fazlasını almadığınız için de gereksiz yere kilo biriktirmezsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here