Vuvuzela Diyeti, Vuvuzela Egzersizi

1 aydır kafam şişti, maç seyredemedim, rüyalarıma girdi, nefret ediyorum, vuvuzela iğrenç bir şey, umarım bizde de moda olmaz, İzmit’te bir maçta vuvuzela çalan taraftar dayak yedi, dünta kupası bitse de kurtulsak..

Bunlar vuvuzela için söylenen olumsuz sözler ancak vuvuzeladan zayıflamak için nasıl yararlanılır düşündünüz mü?

Notasız uzun uzun vızlayan bu müzik aletini nefes egzersizi için kullanabiliriz. Bildiğiniz gibi seyirciler derin bir soluk alıp nefeslerini yavaşça ve mümkün olduğu kadar uzun süre bu enstrümandan üflüyorlar.

Tansiyon hastalarının kesinlikle uzak durması gereken ve her ilgi duyanın evinde rahatça uygulayabileceği bir egzersizdir.

Burada önemli olan derin nefes alarak yavaşça vermektir. Böylelikle bir nefes antrenmanı yapmış olursunuz. Böylelikle yürürken, koşarken, yemek yerken ve hatta yemek sonrasında çok önemi olan bir nefes kontrolü elde edersiniz. Sağlıklı biçimde nefes alıp vermek aldığımız besinlerin gerektiği gibi yakılmasına yardımcı olur.

Başlıkta vuvuzela diyeti denmesinin nedeni, bu egzersizin diğer egzersizler gibi acıkmaya yol açmaması aksine kişide tokluk hissi yaratmasıdır.

Vuvuzelanız olmasa bile sanal bir vuvuzela çalıyor gibi yaparak -üstelik bu çevrenizi de rahatsız etmeyecektir – egzersizinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bu diyet / egzersizin yemekten hemen sonra veya hemen öncesinde yapılmaması gerekmektedir.  Yemekten en az 1 saat sonra günde 15 dakikalık bir uygulama yeterli olacaktır. Ayrıca bunu aylarca veya yıllarca tekrar etmeniz gerekmemektedir. Sadece ihtiyaç duyulan zamanlarda, canınız istediğinde yapmanız yeterlidir.

Son bir uyarı, nefesinizi kendinizi zorlayacak bir şekilde alıp vermemelisiniz. Rahat bir şekilde yapmalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here