Saanen Keçisi Anne Gibi

Daha önce anne sütüne en yakın sütün keçi sütü olduğunu anlatmıştık. Keçinin dirençli özelliklerinin kaynağı beslenmesindeki çeşitlilikten kaynaklanmaktadır.

Anne sütünün her derde deva özellikleri en iyi ihtimalle keçi sütünde bulunmaktadır. İnek ve koyun sütünün ise maalesef bazı istenmeyen etkileri olabilmektedir.

Örneğin inek sütünü tencereyle içmeye alışmış bir çocuk sizin ne kadar takdirinize uğrasa da ileride diabet riski taşır. Bu iddia henüz kanıtlanmamış olsa da çevrenizdeki şeker hastalarına çocukken ne kadar süt içtiğini sorarak durumu izleyebilirsiniz.

Öte yandan keçileri de ayırmak lazım. Anne sütüne en yakın keçi sütü saanen keçi sütüdür. İsviçre Alplerin’den doğan bu keçi cinsi sütündeki farklı özelliklerin anlaşılması üzerine dünyanın bir çok yerinde özel olarak üretilmeye başlanmıştır.

Saanen keçisi bir süredir ülkemizde de üretilmektedir. Burada uzun uzun anlatmaktansa Saanen keçisinin özelliklerini, Saanen keçi sütüne nasıl ulaşabileceğinizi öğrenmek için bu sevimli ve yararlı hayvanların çiftliğine bir göz atmanızı tercih ederiz.

Kısa süre sonra bu sayfada size bir keçi çiftliği adresi vereceğiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here