Kadınlara araba kullanmayla ilgili tavsiyeler

Araba kullanmayı erkekler icad ettiği için mi bilimez kadın sürücüler erkekler tarafından hor görülmeye devam etmektedir. Oysaki kadın sürücülerin karıştığı kaza sayısı erkeklerinkinden düşüktür. Bu erkek sürücü sayısının çokluğundan öyledir demek hatalı şoven bir yaklaşımdan ibarettir.

Kadın sürücülere hoyrat erkek yaklaşımı kıskançlıkla açıklanabilir. Erkek milleti arabasını erkeklik organı görür. Yıkar cilalar bakımını yapar diğer arabalardan daha havalı ve güçlü olması önemlidir. Oysaki çoğu erkek kişisel bakımını arabasına yaptığı gibi yapmaz üstelik! Eh durum böyle olunca bir bu mu kaldı yaklaşımı ancak şoven bir erkeğe yakışır. Bayanlar aldırmayın..

Bayan sürücüyü hataya sürükleyen temel neden erkek sürücülerin kendini beğenmiş aceleci tavırlarıdır. Erkek sürücüler kendi aralarında birbirini çekemez iken işin içine “2. tür” girdimmi eğlence başlar. “Allah b… versin!” diye sokakta yüzünüze bağıran “adam”larla karşılaşabilirsiniz. [İstanbul – Göztepe 20 Mart 2011 – öğlen saatleri]

Debriyaj ofsayttan faksız olabilir bazen. Her ikisini de anlamak bir bayan için zordur. Debriyajı söyle hayal edin. Motor 2 parçadan oluşur. Bir parçası dönerken diğerini debriyaja basıp dönen parçadan ayırabilirisiniz. Bu da size vites değiştirme imkanı verir. Vitesi yerine geçirdikten sonra debriyajdan ayağınızı yavaşça çekip motoru birleştirirsiniz. Tamamlanan motor dönerek arabayı yürütür. Aslında tam olarak böyle değildir ama aklınızda kalması açısından iyi bir örnek olabilir.

Öncelikle arabanıza binip direksiyon başına geçtiğinizde heyecanlıysanız şunu yapın. Tüm gücünüzle haykırın! Bu heyecanınızı azaltır. Yanınızda size eşlik eden varsa istediğiniz kadar soru sorun, dinlemese de devam edin direksiyon sizde. Vites boşta mı, hangi pedal hangisi türünden sorular kesinlikle fuzuli ve saçma değildir. Şunu aklınıza getirin siz arabayla ilgili bir şey soruyorsunuz oysa birçok erkek direksiyona geçip radyoyu sonuna kadar açar, etrafa kıl kıl bakar, birine haykırır vb. bunlar sürücülükle ilgili değildir.

Her zaman oturduğunuz yerden aynalar vasıtasıyla aracın dışının dört yanını görebilmeniz gerekir. Hareket etmeden önce aynaları kontrol edin.

Trafikte ilerlerken sizi sollamaya çalışan araçlar yüzünden kendi ritminizi bozmayın. Böyle durumlarda direksiyonu sağa sola çevirirseniz diğer araçları şaşırtabilirsiniz. Yola aynen devam edin. Arkanızda sizi sıkıştıran, korna çalan, istenmeyen hareketler yapan sürücülere aldırmayın. Eğer sıkıştırma sonucu direksiyon hakimiyetini kaybederseniz kaza yaparsınız. Oysa size vuracak gibi yapıp korkutmaya çalışan bir zibidi siz aynen yola devam ettiğinizde ya kendini yakacaktır yada en fazla aracınıza biraz sürtüp pişman olacaktır. Trafikte kesinlikle didişmeyin. Yol verme imkanınız varsa yine de yol verin. Unutmayın, erkek sürücü aracını başka birşey sanır. Bu gibi durumlarda plakayı aklınızda tutup polise bildirebilirsiniz. Eşinize vereceğiniz plaka numarası kan davasına neden olabilir :S

Arabalar güçlü makinelerdir. Hakimiyeti sizdedir. Sakin araç kullanmak gerekir. Araca hükmeden sizsiniz, sakin sürerek hükmünüze devam edin. Direksiyon başında telaş yapmak saçma bir şeydir. Frene basınca araba duracaktır. Olmaz bana ne deyip devam etme şansı yoktur. Tabi bu hızınıza bağlı olabilir, düzgün fazla hızlı kullanmadığınızı farz ediyoruz. Asla kendinize olan güveninizi kaybetmeyin. Dünyada milyonlarca sürücü varken sizin onlardan neyiniz eksik olabilir?

ZD olarak bir şeyi tekrarlamakta fayda görüyoruz. Araç kullanmayı bilmek ille de araç kullanmayı gerektirmez. Evet, özellikle bayanların araç kullanmayı öğrenmesi gerekir. Zira acil durumlarda, çocuğu okuldan almak gerektiğinde vs durumlarda erkeğe bağlı kalmamanız gerekir. Evin ehliyetli erkeği Allah korusun ufak bir kaza yaşasa onu hastaneye kim götürecek değil mi? Bunun yanında gerekmedikçe kadın erkek kimsenin araç kullanmasına gönlümüz razı değil. Toplu taşıma kullanarak doğanın korunmasına katkıda bulununuz. Ama mutlaka araç kullanmayı öğreniniz. Yaşınız ne olursa olsun geç değildir. Bayanlar arabaya çok daha yakışır, bu kadar firmanın araçlarını satarken erkek model kullanmaması nedendir sizce?

Buradaki bilgiler birkaç bayana sürücülük ders vermiş profesyonel eğitmen olmayan bir kişi tarafından yazılmıştır. Ciddiye alınması size kalmıştır. (Bayan arkadaşların hepsi gayet güzel araç kullanmaktadır, ellerine sağlık) Daha çok şey yazılabilir belki ama akla ilk gelen taze yaşanmışları yazdık 😉

Tek yorum yapılmış

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here