Çay Nasıl Demlenir

Anavatanı Asya olan çay bitkisi uzun denemelerden sonra 1930 lu yıllarda Karadeniz’de yetiştirilebilmiştir. Yetiştiği coğrafyadan ayrılan çay zorunlu olarak Asya çayından farklılıklar taşımaktadır. Seylan çayı olarak bildiğimiz siyah çay ortalama 65 derece sıcak suda demlenebilirken bizdeki Rize çayı demlenmek için 100 derece sıcaklıktaki suya ihtiyaç duyar. İyi çay demlemenin sırları çayın cinsine göre değişmektedir diyebiliriz.

Karadeniz çayı demlemek için öncelikle demliğin altındaki su haznesinin geniş olması gerekir. Alttaki su 100 derecede kaynadığında demlikteki çayın üstüne boşaltılır. Alttaki suya aynı oranda su eklenir. Karadeniz çayının ideal demlenme süresi 20 ila 30 dakikadır. Bu sürede zalttaki suyun da kaynaması ve üstteki demliği sürekli kaynar suyla beslemesi gerekir.
Hazır sıcak su kullanmanız iyi lezzet almanıza engel olacaktır. Çaydanlığın ve demliğin mümkün olduğğunca sıcağı tutan bir maddeden olması gerekir. Örneğin ağır bir porselen kolayca ısınır ve sıcağı uzun süre muhafaza eder. Bu size hem zaman hem de enerji tasarrufu sağlar.

Bu şekilde demleyeceğiniz Karadeniz çayı en doğru şekilde demlenmiş olacaktır. Acele etmeyin keyfini çıkarın. Afiyet olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here